Najlepsi kolarze w historii Polski
Polska ma długą tradycję w kolarstwie. Pierwszy duży sukces odnieśliśmy już w 1924 roku, gdy drużyna sięgnęła po srebrny medal igrzysk olimpijskich. W kolejnych latach udawało się budować prestiż wyścigów krajowych, popularnością cieszył się Wyścig Pokoju, a następnie Tour de Pologne. Nic więc dziwnego, że wychowaliśmy wielu utalentowanych i utytułowanych kolarzy.
Drużyna z 1924 roku
Pionierzy. Drużyna w składzie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich 1924 we Francji. Był to wyścig torowy na dystansie czterech kilometrów. Przy okazji okazało się, że to największy sukces biało-czerwonych w Paryżu. Krążek zdobył jeszcze Adam Królikiewicz, który w jeździectwie był trzeci.
Ryszard Szurkowski
Niekwestionowana legenda. W swoich czasach Ryszard Szurkowski absolutnie zdominował Wyścig Pokoju. Zawody te wygrywał czterokrotnie, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii. Więcej na swoim koncie ma jedynie Niemiec Steffen Wesemann. Ponadto Szurkowski sięgnął po dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich w jeździe drużynowej na czas. Był również trzykrotnym mistrzem świata w kolarstwie szosowym. W 1973 roku w Barcelonie odniósł podwójny sukces, gdyż triumfował indywidualnie, ale też z reprezentacją Polski.
Czesław Lang
Inicjator współczesnego Tour de Pologne. W trakcie swojej kariery zawodniczej Czesław Lang dał się poznać jako wybitny kolarz. W 1980 roku był drugi na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w wyścigu ze startu wspólnego. Ponadto w jego dorobku jest srebrny medal mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas, który udało się wywalczyć w 1979 roku.
Zenon Jaskuła
Zenon Jaskuła błysnął podczas Tour de France 1993. Nasz zawodnik zajął wówczas trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, co było nieprawdopodobnym sukcesem. Wcześniej zaś Jaskuła wywalczył srebrny medal igrzysk olimpijskich w drużynie (1988), a następnie wynik ten udało się powtórzyć na mistrzostwach świata (1989). Warto docenić, że Jaskuła znajdował się również w TOP10 Giro d’Italia.
Maja Włoszczowska
Maja Włoszczowska skupiła na sobie wielką uwagę, gdy w 2008 roku sięgnęła po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie. Osiem lat później nasza zawodniczka powtórzyła ten sukces w Rio de Janeiro. Ponadto kolarka ma na swoim koncie mistrzostwo świata w kolarstwie górskim, które wywalczyła w 2010 roku. Wśród jej pozostałych sukcesów warto wyróżnić mistrzostwo świata w maratonie (2003) oraz dwa mistrzostwa Europy (2001 jako juniorka, 2009 jako zawodowiec).
Rafał Majka
Rafał Majka dał się poznać jako świetny kolarz w najbardziej prestiżowych wyścigach. W 2014 roku zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France. W 2015 był trzeci podczas Vuelta a Espana. Rok później zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu ze startu wspólnego. Giro d’Italia czterokrotnie kończył na pozycji w TOP10 klasyfikacji generalnej. Pamiętajcie, że wyniki w rozmaitych zawodach kolarskich możecie sprawdzić dzięki STS kod promocyjny Meczyki. W ten sposób dowiecie się, jak radzi sobie Rafał Majka.
Michał Kwiatkowski
Największy sukces Michała Kwiatkowskiego to bez wątpienia mistrzostwo świata z 2014 roku ze startu wspólnego. Rok wcześniej kolarz zdobył wprawdzie złoto mistrzostw świata, ale osiągnął to w zawodach drużynowych. W Wielkich Tourach Kwiatkowskiemu najlepiej poszło w 2013 roku, gdy był 11. podczas Giro d’Italia.
Stanisław Szozda
O Stanisławie Szoździe nie można zapomnieć, choćby ze względu na kapitalne wyniki w zawodach drużynowych. Ceniony kolarz sięgnął po dwa srebra olimpijskie (1972 i 1976), natomiast na mistrzostwach świata był współtwórcą dwóch złotych medali (1973 i 1975). Ponadto Szozda wygrał Wyścig Pokoju (1974) i Tour de Pologne (1971).
Lech Piasecki
Chociaż Lech Piasecki nigdy nie błysnął na igrzyskach olimpijskich, to podczas Wielkich Tourów dał Polakom sporo radości. W 1987 roku na Tour de France przez dwa etapy jechał w koszulce lidera. Wygrał też pięć etapów Giro d’Italia. Wreszcie trzeba pamiętać o tym, że w 1985 roku Piasecki zdobył mistrzostwo świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego, a w 1988 roku triumfował na torowych mistrzostwach świata w wyścigu na dochodzenie.