Разработка платного шаблона Joomla

Świeradów Zdrój 2021

MINI Sikora Enduro MTB Series,   26-27 czerwca 2021,  ŚWIERADÓW-ZDRÓJ

 mini sikora 2021enduro mtb series 2021swieradow zdroj 2021stacja kultury 2021         

GOSPODARZ

Świeradów-Zdrój oraz jego okolice to prawdziwy „rowerowy raj” dla miłośników kolarstwa. W 2012 r. otwarto tu prawie 80 km polsko-czeskich naturalnych ścieżek rowerowych zwanych SINGLE TRACK-ami. Ścieżki te zlokalizowane są przy kolei gondolowej w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy. Maksymalne nachylenie tras wynosi 5%, szerokość do 80 cm. Ponadto, świeradowskie szlaki rowerowe zostały tak przygotowane, aby entuzjaści wypraw rowerowych mogli zwiedzać miasto i podziwiać widoki. Wytyczone i oznakowane trasy zaprowadzą Państwa do wielu ciekawych i tajemniczych miejsc.

W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, a do najważniejszych należą m.in. kolej gondolowa na Stóg Izerski, Schronisko Na Stogu Izerskim, Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową i pijalnią wody mineralnej, Czarci Młyn, Centrum Edukacji Ekologicznej natura 2000 Izerska Łąka oraz makieta Kolei Gór Izerskich w Stacji Kultury.

Perełki turystyczne uzdrowiska Świeradów-Zdrój

Czarci Młyn i Izerska Łąka

Młyn wodny w Świeradowie-Zdroju osiedle Czerniawa powstał ok. roku 1890. Jego podstawowe wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy. Młyn jest typowym przykładem budownictwa jakie wznoszono na pograniczu śląsko-czeskim. Maszyny i urządzenia znajdujące się w młynie są typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX/XX wieku. Były one budowane w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany. Młyn dysponował napędem z koła wodnego, nasiębiernego o średnicy 6,5 m do 1951 roku. Po tym czasie młyn pracował dzięki napędowi z silnika elektrycznego.
Obiekt zwany „Czarcim Młynem” stanowi skansen produkcyjny tzw. Muzeum Chleba, gdzie zwiedzający na warsztatach mogą przyjrzeć się dawnemu cyklowi produkcji pieczywa. W Sali chlebowej możemy zobaczyć 100-letni piec chlebowy, w którym do dnia dzisiejszego okazjonalnie wypieka się chleb.
W latach 2010-2012 cały obiekt przeszedł rewitalizację, a to na skutek projektu unijnego „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość”, o który zadbał właściciel – Gmina Miejska Świeradów-Zdrój. Dzisiaj zapraszamy w podróż „ od ziarenka, do bochenka”.
Młyn położony jest na Czarciej Łące, którą tworzymy wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”. Jest to budynek, który znajduje się tuż nad młynem. Prelekcja dotycząca Gór Izerskich, ciemnego nieba oraz życia owadów zaczyna się o każdej pełnej godzinie, a podczas wykładu można zobaczyć gwiezdną mapę nieba nad Górami Izerskimi, odwzorowaną na sklepieniu sali kinowej.

Stacja Kultury w Świeradowie-Zdroju - jedyne takie miejsce w Polsce

W wyremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego mogą Państwo obejrzeć makietę kolejową przedstawiającą fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Makieta o wadze niemalże 800 kg została wykonana w skali H0, a łączna długość torów wynosi ok. 105 metrów. Zobaczysz na niej 5 lokomotyw i 2 wagony motorowe, 28 wagonów, 40 zwrotnic, ok. 600 drzewek i krzewów oraz 200 figurek przedstawiających ludzi i zwierzęta.
Swoją siedzibę ma tutaj także Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury”.
Przed budynkiem można podziwiać lokomotywę parową Tp4-217. Lokomotywa została wyprodukowana w roku 1918, w niemieckiej fabryce pojazdów szynowych Borsig w Berlinie. Lokomotywy tego typu produkowane były w latach 1910-1922 i należały do najbardziej udanych konstrukcji i najliczniejszych serii parowozów eksploatowanych w PKP. Parowóz jest eksponatem muzealnym wpisanym do Rejestru Zabytków Ruchomych Województwa Mazowieckiego i posiada numer inwentarzowy MUZ I 54.

www.swieradowzdroj.pl


Impreza jest wspierana przez Urząd Miasta Świeradów-Zdrój, Stację Kultury oraz Urząd Marszałkowskie Województwa Dolnośląskiego.


INFORMACJE  O  ZAWODACH

Świeradów-Zdrój to nowość na mapie edycji cyklu Enduro MTB Series. Jednak to znana lokalizacja fanom enduro racingu. W 2015 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Polski Enduro. Tym razem impreza nie będzie miał takiej rangi, jednak PZKol nie jest nam do niczego potrzebny :) Potencjał lokalnych tras, jak i charakter nawierzchni sprawią, że pierwsza tegoroczna edycja zaspokoi potrzeby wygłodniałych ścigania zawodników. Nowa klasyfikacja dzieląca uczestników na grupy PRO i HOBBY pozwolą na zacięta rywaliazację tym lepszym jak i rodość z dojechania do mety (tym słabszym). Impreza będzie równocześnie okazją do testowania samochodów MINI oraz poznania wraz z lokalnymi riderami najciekawszych tras enduro w regionie. Wieczorna impreza wraz w dekoracją zwycięzców i losowaniem nagród odbędą się w hotelu Cottonina.


Odcinki Specjalne

?  Grupy PRO będą miały do pokonania:
4 Odcinki Specjalne
ok. 32 km - długość dojazdówek i OS
ok. 1600 m przewyższenia
 
?  Grupy HOBBY będą miały do pokonania:
3 Odcinki Specjalne (NIE jadą najtrudniejszego techniczne OS)
ok. 23 km - długość dojazdówek i OS
ok. 1200 m przewyższenia

Charakter tras: niezwykle ciekawe, dynamiczne i różnorodne odcinki o naturalnym charakterze

Nawierzchnia: zróżnicowana, kamienie, ściółka, korzenie, odcinki singlowe

Poziom trudności: 4 (w skali 1-5)

Biuro zawodów: 

 •  Zespół Szkół, ul. M. C. Skłodowskiej 2

HARMONOGRAM:

25 czerwca 2021 - piątek

 • 17:00-22:00 - odbiór pakietów startowych - Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)

26 czerwca 2021 - sobota

 • 7:30-9:00 - odbiór pakietów startowych - Zespół Szkół (ul. M. C. Skłodowskiej 2)
 • 09:30 - start grupy Pro 1 z miasteczka zawodów - taras Domu Zdrojowego (od strony Parku, ul. Zdrojowa / Parkowa)
 • 09:40 - start grupy Pro 2
 • 12:10 - start ostatniej grupy z miasteczka zawodów
 • ok. 18:00 - rozpoczecie ogniska (Hotel Cottonina, ul. Sanatoryjna 7)
 • ok. 19:00 - rozpoczecie dekoracji zwycięzców i losowania nagród

27 czerwca 2021 - niedziela

 • Konsultacje żywieniowe i analiza składu ciała
 • 9:00 – wycieczka nordic-walking
 • 10:00 – wycieczka MTB z lokalnymi przewodnikami
 • 10:00-11:30 – zapisy na mini-wyścig rowerowy dla dzieci
 • 12:00 – start mini-wyścigu dla dzieci
 • 10:00-14:00 – prezentacja samochodów MINI

Całość programu na terenie Hotelu Cottonina.

Harmonogram może ulec zmianie.

 


PARTNERZY WYDARZENIA: